Roboski Anıtı’na tahammülsüzlük

28 Aralık 2011’de Şırnak ili Uludere ilçesi Roboski köyünde çoğu çocuk yaşta 34 yoksul Kürt köylüsü savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledildi. Bu katliamla ilgili istihbarat Amerika’dan gelmiş, ‘vur‘ emriniyse Genelkurmay vermişti…

 Amerikan yapımı Türk  savaş uçakları 34 genç insanı o gün orada paramparça etmiş, acılı anne ve babalara çocuklarının katır sırtında taşınan parçalanmış cesetleri teslim edilmişti.

 Amerika Roboski‘de istibarat desteği verdiğini gizlemedi; gerçeği deşifre etti ancak, Türkiye ilk başlarda bunu kabul etmedi.

 Dönemin başbakanı Erdoğan ilk başlarda istihbaratı Amerika’nın verdiği iddialarını reddetti ve  Roboski’de istihbaratın ‘milli kaynaklardan‘ geldiğini söyledi.

 Amerikalılar olayın belgelerini Wall Street Jaurnal gazetesinde açıklayınca Türkiye’nin başbakanı bu kez de, ‘Amerikan ordusunun Türk ordusuna 31 dakika görüntü verdiğini‘ söyledi.

 Ardından da, ‘ordumuz kendisine verilen görevi samimiyetle yapmıştır‘ diyerek katliamı gerçekleştiren Genelkurmay’a açık destek verdi.

 Dönemin başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Erdoğan birçok olayda olduğu gibi Roboski’de de ordunun sivil ve savunmasız Kürtlere karşı işlediği insanlık suçunu gizlemeyi esas alan bir politika izledi.

Öte yandan kimi çevreler, ‘vur‘ emrini Erdoğan’ın verdiğini iddia etseler de emri kimin verdiği bugüne kadar öğrenilemedi!

Aradan seneler geçmesine rağmen ‘hukuki kovuşturmadan‘  da bir sonuç elde edilemedi.

Gerci Gülen Cemaati‘yle yollar ayrıldıktan ve özellikle de 15 Temmuz darbe girişimi yaşandıktan sonra hem hükümet hem de yanlısı medya katliamla ilgili istihbaratı veren ‘milli kaynağın‘  FETÖ olduğunu iddia etti ve bazı yeni bilgiler verdi ancak, yine de hükümet devlet refleksine uygun biçimde Roboski katilamının aydınlatılmasına izin vermedi.

AKP’nin sanıkları kollayan ve katliamı unutturmaya çalışan politikası yüzünden Roboski yarası kanamaya devam etti, ediyor…

Yüreği kanayan acılı ailelerinin adalet arayışı da yıllardır sürüyor.

Görüldüğü kadarıyla Türkiye katliamla yüzleşinceye, AKP Hükümeti sorumluluğunu kabul edinceye kadar da sürecek…

***

34 yoksul Kürt gencinin hayatına malolan Roboski katliamıyla ilgili tartışmalar bu gün yeniden alevlendi.

Zira Diyarbakır’ın Kayapınar Belediyesi’nce yapılan ve 30 Aralık 2013 günü açılışı yapılan Roboski Anıtı dün gece polisler tarafından kaldırıldı.

Heykeltıraş Suat Yakut tarafından yapılan anıtın merkezinde avuçlarını göğe doğru açmış ağıt yakan bir kadın heykeli duruyordu.

Heykelin üzerinde yükseldiği mermerlerde ise bombardımanda hayatını yitirmiş 34 genç insanın ismi yazılıydı.

Heykeli kaldıranlar ölülerin isimlerinin yazılı olduğu mermerleri de kırmıştı!

Fakat Roboski katliamında olduğu gibi heykelin kaldırılmasında da emri kimin verdiği öğrenilemedi.

Kayyım atanan belediyenin yetkilileri Roboski Anıtı’nın kaldırılmasıyla bir ilgilerinin olmadıklarını söyledi.

Bu olayın da devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğu anlaşılıyor.

Devlet bu eylemiyle Kürtlere hem ben yaptım hem de senin acına saygım ve tahammülüm yok mesajını veriyor.

Oysa anıtlar zulme uğramış olanlar için bir şifa, bir teselli kaynağı; adaletin sağlanacağına ve acıların paylaşılacağına dair bir umut  özlemi olarak yükseliyor.

Kaldı ki insan acılarına sırtını dönemiyor. Kimse acısını görmezden gelemiyor.

Acısına sırtını dönen insan iyileşemeyeceğini, çürüyeceğini ve kuru bir ağaca dönüşeceğini biliyor…

Türk devleti de aslında bunu biliyor…

Bildiği için de Kürtlere sen iyileşme, yaralı ve travmalı kal çünkü, sen iyileşirsen benim de iyileşmem ve normalleşmem gerekecek, ben bunu istemiyorum diyor.

Bu yüzden bu kadim topraklara sürekli kin ve nefret tohumları ekiyor.

Türk devleti kısırdöngüye dönüşmüş bu siyasetinden vazgeçmedikçe, bu topraklar gün yüzü görmeyecek, devlette kendini güvende hissetmeyecek ve  beka sorununu bir türlü çözemeyecektir…

Böyle devam edemez ama etmeyi sürdürürse çürüttüğü kadar çürüyecek; ve ya yine başkalarının vesayeti altında girecek ya da bu topraklardan silinecektir…

Dolayısıyla her türlü çözüm yüzleşmede, adalette, barışta, kardeşlikte, eşitlikte ve özgürlüktedir…

08.01.2017

gunayaslan@hotmail.de

www.gunayaslan.com

Be Sociable, Share!